Strona główna » Zwierzęta » Zachowanie psa: Dlaczego mój pies nie chce wychodzić na zewnątrz?

Zachowanie psa: Dlaczego mój pies nie chce wychodzić na zewnątrz?

Większość właścicieli psów jest zaznajomiona z oporem, jaki napotykają, gdy ich czworonożny przyjaciel nie jest gotowy do opuszczenia psiego parku lub basenu, ponieważ zbyt dobrze się bawi. Ale co z psami, które zaczynają protestować, gdy prosi się je o opuszczenie domu?

Nie każde pozornie dziwne zachowanie zwierzęcia jest powodem do niepokoju, według Cathy Madson, certyfikowany ekspert ds. zachowania i szkolenia zwierząt domowych na stronie Preventive Vet poświęconej zdrowiu i zachowaniu zwierząt domowych.

Niektóre psy po prostu nie chcą wychodzić na zewnątrz.

„Podobnie jak my, psy mają osobiste preferencje, upodobania i niechęci, i w zależności od tego, jak się czują w danym momencie, mogą zdecydować, że wyjście z tobą na zewnątrz nie jest tym, co chcą robić” – powiedział Madson. Kiedy tak się dzieje, mogą zwracać uwagę na coś, co dzieje się wewnątrz lub czuć się zbyt komfortowo, aby wstać. „W takich przypadkach jest to po prostu brak motywacji”, powiedział Madson.

Czytaj także :  Ten pies odwiedza swoją hospitalizowaną właścicielkę i pomaga poprawić jej zdrowie

W przeciwieństwie do obojętności, profesjonalni weterynarze i behawioryści zwierząt domowych twierdzą, że ból lub choroba mogą również przyczynić się do nagłej odmowy wyjścia na zewnątrz. Wchodzenie po schodach lub chodzenie przez dłuższy czas może powodować u psa dyskomfort, jeśli jest chory lub zraniony. Zaleca się, aby właściciele psów sprawdzali swoje psy pod kątem oznak problemów i zabierali je do weterynarza, jeśli istnieją bezpośrednie obawy lub jeśli problem nie ustępuje.

„Ważne jest, aby zawsze wykluczać kwestie zdrowotne, jeśli występuje nagła zmiana w zachowaniu lub stały spadek chęci psa do wychodzenia na zewnątrz”, powiedział Madson.

„Może się to zdarzyć, jeśli doświadczą przerażającego wydarzenia na zewnątrz, takiego jak zaskoczenie głośnym hałasem, atak innego zwierzęcia lub inne oczywiste przytłaczające zdarzenia” – powiedział. Madson. Dodał, że mniejsze incydenty mogą również wywoływać negatywne odczucia związane z wychodzeniem z domu. „Jeśli pies jest ciągle karcony na zewnątrz za to, że nie idzie do toalety, jeśli był mocno korygowany podczas spacerów na smyczy lub jeśli cierpi z powodu lęku przed innymi psami, ludźmi lub rzeczami w otoczeniu – takie rzeczy mogą z czasem narastać”.

Czytaj także :  Pies, który doznał najgorszego zaniedbania w schronisku, nie został zidentyfikowany

Właściciele psów powinni najpierw upewnić się, że ich pupil nie jest ranny lub chory.

Po sprawdzeniu stanu zdrowia psa, właściciel powinien znaleźć źródło problemu, zanim podejmie próbę odwrócenia negatywnych doświadczeń swojego psa. Aby to zrobić, radzi MadsonStaraj się unikać innych zwierząt lub miejsc, które pies uważa za przerażające i nagradzaj go za stawianie czoła swoim lękom.

Madson mówi, że ważne jest, aby pozwolić psu rozwijać się we własnym tempie, rozmowa z certyfikowanym behawiorystą zwierząt domowych może być również pomocna w zajęciu się podstawowymi lub uporczywymi przyczynami lęku psa.

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.