Strona główna » Zwierzęta » Wyjątkowa przyjaźń: Dwoje nieprawdopodobnych przyjaciół złapanych w najsłodszy uścisk na wolności

Wyjątkowa przyjaźń: Dwoje nieprawdopodobnych przyjaciół złapanych w najsłodszy uścisk na wolności

Zaheer Ali był na spacerze w buszu w RPA, kiedy natknął się na samotnego nosorożca żującego trawę.

Na głowie nosorożca siedział mały szerszeń i choć Ali miał przygotowany aparat, nie zauważył niczego szczególnie godnego sfotografowania. Ale za kilka minut wszystko się zmieni.

Czerwonodzioby ptak jest często spotykany na grzbietach i głowach nosorożców czarnych. Ptaki żywią się kleszczami i larwami much na twardej skórze nosorożca, pozbywając się niechcianych pasożytów. Nosorożce zapewniają ptakom bezpieczne miejsce do życia i mnóstwo pożywienia – ale ich związek jest jeszcze głębszy.

Nazwa rudzika w języku suahili to „Askari wa kifaru”, co tłumaczy się jako „opiekun nosorożca”. Ostatnie badania wykazały, że chociaż ptaki te mają zaledwie 8 cali długości, pomagają zapewnić bezpieczeństwo swoim dużym przyjaciołom.

Naukowcy donieśli w czasopiśmie Current Biology, że ptaki o ostrych nosach nadrabiają słaby wzrok nosorożców, ostrzegając je przed niebezpieczeństwem. Naukowcy odkryli, że gdy oksypetry wykrywają zbliżających się ludzi, wydają ostry dźwięk ostrzegawczy lub syczą, a nosorożce wiedzą, że powinny stać się bardziej ostrożne.

Czytaj także :  Oto jak sprawdzić, czy kot kocha cię bardziej niż kogokolwiek innego

Pomaga to zagrożonemu gatunkowi uniknąć kłusowników, którzy polują na zwierzęta dla ich rogów, które są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Ale Ali zauważył coś jeszcze, gdy patrzył na parę wołu i nosorożca tego dnia. „Patrzyłem, jak ten mały ptak ostrzy dziób na rogu nosorożca i było to coś, czego nigdy wcześniej nie widziałem” – powiedział Ali w poście na swoim blogu Zali Safari. „Wziąłem aparat, poczekałem na odpowiedni moment i zrobiłem zdjęcie, gdy ptak leżał na rogu nosorożca”.

Ptak wydawał się schylać, by przytulić nosorożca, podczas gdy oba zwierzęta były całkowicie zrelaksowane i szczęśliwe w swojej obecności. Przypadkowo Ali uchwycił obraz, który doskonale symbolizuje symbiotyczną relację dzieloną przez tych dwóch nieprawdopodobnych przyjaciół.

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.