Strona główna » Zwierzęta » Prawdziwy powód, dla którego psy lubią spać w łóżku swoich właścicieli

Prawdziwy powód, dla którego psy lubią spać w łóżku swoich właścicieli

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój pies oddałby wszystko, aby spędzić całą noc w łóżku z Tobą, jeśli jeszcze nie otrzymał tego przywileju.

Ale dlaczego psy uwielbiają przytulać się do swoich właścicieli po długim dniu? A co ważniejsze, czy rozluźnienie zasad dotyczących legowisk w ten sposób negatywnie wpływa na szkolenie i samopoczucie psa?

Η Leigh Siegfried jest doświadczonym trenerem psów z siedzibą w Filadelfii.

Trener, który obecnie prowadzi trzy studia Opportunity Barks w całych Stanach Zjednoczonych, powiedział, że każde zwierzę z potrzebami społecznymi prawdopodobnie będzie preferować przytulanie się do właściciela przed snem. Psy znajdują się wysoko na tej liście zwierząt, ponieważ są jednym z najbardziej zależnych społecznie gatunków ze względu na charakter ich stada.

Zwierzęta społeczne lubią się przytulać

„Każde zwierzę, które lubi kontakty towarzyskie, ale także ma wrodzoną potrzebę komfortu poprzez dotyk i wspólne ciepło, jest zwierzęciem, najprawdopodobniej psem, które z dużym prawdopodobieństwem będzie chciało być w pobliżu ludzi, spać w pobliżu ludzi lub leżeć w pobliżu ludzi”, powiedział Siegfried.

„To nie tyle ich preferencje dotyczące łóżka właściciela, co zwierzę naprawdę doceniające i cieszące się ludźmi, głaskane przez ludzi i obsługiwane przez ludzi. Wiele z tego ma związek z temperamentem i potrzebami każdego psa oraz tym, czy pies zawsze miał bliski kontakt z ludźmi. Od tego będzie zależeć, czy będzie mógł spać w tym samym łóżku co jego właściciel” – dodał.

Psi behawiorysta zasugerował, że psy mogą iść spać ze swoimi właścicielami jako sposób na nadrobienie czasu straconego z nimi w ciągu dnia, gdy ich właściciel był nieobecny lub w pracy.

„Dla większości z nas, jeśli jesteśmy zajęci lub pracujemy w ciągu dnia, ten pięcio- lub dziesięciogodzinny okres, w którym jesteśmy całkiem spokojni, daje nam możliwość bycia blisko naszych zwierząt” – wyjaśnił. Siegfried.

Η Sigurd argumentował, że nie zawsze najbardziej odpowiedzialną decyzją jest pobłażanie słodkiemu nawykowi i pozwalanie psom na swobodny dostęp do łóżek ich właścicieli. Psi behawiorysta stwierdził, że chociaż większość psów może preferować spanie w łóżkach swoich właścicieli, doświadczenie to może okazać się dla nich szkodliwe na dłuższą metę.

Czy pozwalanie psu na spanie z tobą w łóżku jest zawsze dobrym pomysłem?

„Nie”, powiedział Sigurd. „Może to być dysfunkcyjne i podważać zaufanie niektórych psów do pozostawania w samotności lub, co gorsza, prowadzić do rozwoju lęku separacyjnego”.

Chociaż często zdarza się, że psy tworzą silne więzi ze swoimi właścicielami i rodzeństwem, to w nadmiarze, wraz z niezdolnością do pozostania samemu, można uznać za przypadek lęku separacyjnego. Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (RSPCA) pisze w Internecie, że zachowanie związane z separacją (SRB) występuje, gdy pies zostaje sam i przypomina zaburzenie lękowe.

„W wielu przypadkach zachowanie to jest wynikiem lęku” – pisze RSPCA.

Typowe objawy lęku separacyjnego obejmują krzyki lub szczekanie psa, oddawanie moczu w pomieszczeniu lub destrukcyjne zachowanie, gdy pies zostaje sam lub jest trzymany z dala od bliskich.

Organizacja zajmująca się dobrostanem zwierząt zaleca, aby psy podatne na lęk separacyjny przebywały w bezstresowym otoczeniu z zabawkami, które lubią lub ludźmi, których znają, aby zminimalizować dyskomfort, jaki mogą odczuwać. Z czasem, dzięki treningowi i wytrwałości, lęk separacyjny można odwrócić.

Według Leigh Siegfried, szczenięta w wieku od 8 do 12 tygodni są bardziej podatne na rozwój lęku separacyjnego, ponieważ przechodzą przez wiele „etapów rozwojowych”.

Behawiorysta powiedział, że młodsze psy, które są przyzwyczajone do łączenia się z biodrami właściciela poprzez nocne przytulanki, mogą mieć trudności z samodzielnym spaniem, a nawet przebywaniem w samotności. Mając to na uwadze, pozostawianie psów w naszych najbardziej prywatnych przestrzeniach może przynieść odwrotny skutek.

„Jeśli masz bardzo młodego szczeniaka, jego wybór, czy chce spać z człowiekiem, zależy od jego wczesnych doświadczeń edukacyjnych i poziomu zaufania. Jest to problem, z którym borykało się wielu właścicieli psów podczas pandemii, ponieważ psy tak bardzo przyzwyczaiły się do tego, że ich właściciele są z nimi w domu, że potem trudno im było przystosować się do powrotu do biura lub na wakacje, gdy świat znów się otworzył”, powiedział Siegfried.

Trener psów powiedział dalej, że właśnie dlatego trening w klatce i niezależności może nie być taki zły, ponieważ potrzeby społeczne i biologiczne psa zostały już zaspokojone, a pies jest pewny siebie.

Pomimo jej obaw Sigurd jest pewien, że nie tylko psy lubią spać ze swoimi właścicielami. Oni też to lubią.

„Psy generalnie szukają wspólnych okazji do przebywania z ludźmi w ramach pewnego rodzaju wymiany” – powiedziała.

Czytaj także :  Pies wraca do domu z dzikim zwierzęciem, wszyscy są zaskoczeni!
Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.