Strona główna » Zwierzęta » Jaka jest najlepsza dieta dla kotów? Wegańska czy mięsna?

Jaka jest najlepsza dieta dla kotów? Wegańska czy mięsna?

Koty mogą lubić jeść mięsne przysmaki, ale naukowcy odkryli, że dieta wegańska jest dobra dla naszych kocich przyjaciół i może zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych.

W nowym badaniu naukowcy z University of Winchester w Wielkiej Brytanii, odkryli, że właściciele kotów, którzy karmili swoje zwierzęta dietą wegańską, zgłaszali lepsze ogólne wyniki zdrowotne.

Chociaż koty są z natury zwierzętami mięsożernymi, istnieją pewne produkty zawierające alternatywne źródła białka, takie jak rośliny i grzyby. Eksperci wyrazili wcześniej obawy, że te alternatywy nie są naturalnym wyborem dla kotów.

W raporcie porównano ankietę przeprowadzoną wśród właścicieli kotów, którzy podawali swoim zwierzętom dietę mięsną lub wegańską

Profesor dobrostanu zwierząt i etyki na uniwersytecie, Andrew Knighti jego koledzy przeanalizowali odpowiedzi od 1 369 właścicieli kotów. Każdy z nich został zapytany o jednego kota w swoim gospodarstwie domowym, który był karmiony dietą wegetariańską lub mięsną. Następnie zadawano im różne pytania dotyczące zdrowia kota.

Czytaj także :  4 dziwne (ale prawdziwe!) powody, dla których koty uwielbiają koce

Porównując odpowiedzi z innymi czynnikami zdrowotnymi (na przykład wiekiem kota lub tym, czy został wykastrowany), naukowcy odkryli, że ryzyko złego stanu zdrowia kotów na diecie wegetariańskiej było mniejsze.

Koty wegańskie były o 7% mniej narażone na częste wizyty u weterynarza, a ogólne zużycie leków było o 15% niższe.

Liczba zaburzeń zdrowotnych na niekarmionego kota była również o 16% niższa u wegan w porównaniu do tych, którzy jedli mięso.

Indywidualnie wskaźniki te nie są statystycznie istotne. Reprezentują jednak wyraźny trend.

„Ważne jest, aby wyjaśnić [ότι] nasze wyniki wykazały, że koty karmione dietą wegańską miały lepsze (nie równoważne) wyniki zdrowotne niż te karmione dietą mięsną, chociaż prawie żadna różnica nie była istotna statystycznie”, powiedział Knight.

„Efekt może być wysoce istotny statystycznie, ale mieć tylko niewielką wielkość efektu. Może to nie być zbyt istotne dla badanego zagadnienia biologicznego.[…] Dlatego też, stosując nowoczesną praktykę statystyczną, nasze wyniki wykazały, że koty karmione dietą wegetariańską miały lepsze (nie równoważne) wyniki zdrowotne niż te karmione dietą mięsną”.

Czytaj także :  Niegrzeczny rudy kot doprowadza właściciela do szału swoimi psotami

Naukowcy będą potrzebować więcej badań, aby przeanalizować prawdziwą zawartość składników odżywczych w diecie kotów, ale nie jest to jedyne badanie, które doszło do tego samego wniosku.

W 2021 r. badanie wykazało, że koty na diecie wegetariańskiej częściej zgłaszały lepsze zdrowie niż te jedzące mięso.

„[Τα ευρήματα] pokazują, że producenci karmy dla zwierząt domowych projektują i tworzą obecnie wegetariańskie karmy dla zwierząt domowych, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ale z mniejszym ryzykiem żywieniowym związanym z karmami mięsnymi. Koty, które spożywają dietę wegetariańską, osiągają lepsze wyniki zdrowotne”, powiedział Knight w komunikacie prasowym na temat wyników badań.

„Daje to ekscytujące możliwości poprawy nie tylko zdrowia kotów, ale także zajęcia się bardzo znaczącym wpływem sektora hodowlanego na środowisko poprzez produkcję karmy dla zwierząt domowych.

„Jednak, aby chronić zdrowie naszych kocich przyjaciół, ważne jest, aby właściciele zwierząt karmili je wyłącznie komercyjną wegetariańską karmą dla zwierząt domowych oznaczoną jako „kompletna pod względem odżywczym”, które są produkowane przez renomowane firmy o dobrych standardach”.

Czytaj także :  Reakcja jamnika na pranie jego łóżka rozwaliła internet

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.