Strona główna » Zwierzęta » Czy psy lubią, gdy głaszcze się je po brzuszku? – Przydatne informacje

Czy psy lubią, gdy głaszcze się je po brzuszku? – Przydatne informacje

Wiedza o tym, czy psy lubią pieszczoty brzucha, jest ważna, zwłaszcza jeśli jesteś jedną z tych osób, które nie mogą się oprzeć głaskaniu brzucha u psów.

Jeśli psy chętnie przewracają się i odsłaniają brzuchy, to musi to być spowodowane tym, że chcą, aby je głaskać, prawda? Nie ma nic bardziej oczywistego, prawda? Okazuje się, że nie wszystkie psy czerpią z tego taką przyjemność, jak mogłoby się nam wydawać.

Obserwowanie mowy ciała psa jest zatem bardzo ważne, ponieważ masowanie brzucha psa, który tego nie lubi, może prowadzić do warczenia, a nawet ugryzienia!

Dlaczego psy lubią masowanie brzucha?

Niezliczone psy lubią głaskanie po brzuchu; dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów, dla których psy tak bardzo lubią ocierać się o brzuch, jest prawdopodobnie przyjemna reakcja, gdy mieszki włosowe psa są stymulowane, wyjaśnia Diane Morgan w książce Siberian Huskies for Dummies.

Pieszczoty brzucha pochodzące od osób, którym pies ufa, mogą być postrzegane jako bardzo przyjemne. Badania wykazały, że relacja przywiązania między opiekunem a jego psem jest bardzo podobna do tej obserwowanej między rodzicem a dzieckiem (tworząc efekt bezpiecznej bazy), a fizyczny dotyk może wyzwalać uwalnianie oksytocyny zarówno u ludzi, jak i psów.

Wiele psów nie może się doczekać pieszczot brzucha od swoich opiekunów i cieszy się z każdej odrobiny uwagi, zwłaszcza gdy właściciel zwierzęcia jest nieobecny przez większą część dnia.

Nie wszystkie psy lubią być głaskane po brzuszku

Ale nie wszystkie psy lubią pocieranie brzucha; niektóre mogą się tego bać. Inne psy mogą lubić pocieranie brzucha od osób, którym ufają, ale mogą mieć trudności z zaakceptowaniem tego od nieznajomych.

Jak więc odróżnić te psy? Co powinieneś zrobić, jeśli obcy pies odwraca się, jakby prosił o potarcie brzucha?

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest założyć, że pies oferujący sygnał prezentacji pachwiny nie chce, abyś go pogłaskał, ale zamiast tego chce, abyś zostawił go w spokoju. W razie wątpliwości najlepiej jest odejść.

Jak sprawdzić, czy pies lubi głaskanie po brzuchu?

Ponieważ psy nie potrafią mówić, jesteśmy zdani głównie na ich mowę ciała i to, jak reagują na nasz dotyk. Oto kilka ogólnych wskazówek, choć w razie wątpliwości najlepiej jest zachować ostrożność. Gdy nieznany pies odwraca się w drugą stronę, odsłaniając brzuch, zalecam zignorowanie tego zachowania.

Ogólnie rzecz biorąc, psy, które lubią pieszczoty brzucha, będą to wyraźnie okazywać. Język ich ciała będzie luźny jak makaron, a mięśnie rozluźnione.

Niektóre psy mogą nawet wystawiać przednie łapy, jakby próbowały się do ciebie zbliżyć. Język może spokojnie wysuwać się z pyska.

Chcesz zobaczyć zrelaksowane spojrzenie z miękkimi, półprzymkniętymi oczami. Tylne nogi powinny wyglądać na zrelaksowane, a ogon rozluźniony. Psy, które uwielbiają głaskanie po brzuchu, mogą pochylać się w Twoją stronę i szturchać Twoją rękę.

Ściśnij. Zrób sobie przerwę!

Psy, które nie lubią być głaskane po brzuchu, będą wyglądać na spięte. Ich uszy mogą być odchylone do tyłu, czasami do punktu, w którym są prawie przyklejone do głowy. Mogą ziewać, oblizywać wargi lub odwracać głowę.

Psy, które boją się pieszczot brzucha, mogą trzymać ogon podwinięty, a ich łapy mogą chronić klatkę piersiową i brzuch. Ich łapy mogą zachowywać się jak zwinięte sprężyny, próbując cię odciągnąć.

Unikaj głaskania tych psów. Psy te mogą nie chcieć niczego więcej niż być pozostawione w spokoju i mogą chcieć być niewidzialne. Pies może próbować wykonać kojący gest, który ma powiedzieć: „Proszę, zakończmy tę interakcję. To mnie denerwuje!”. W razie wątpliwości zawsze najlepiej jest zachować ostrożność.

Czytaj także :  Szczeniak pojawia się na ganku rodziny i nie chce odejść
Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.